بخیه ‌های قابل‌ حل (قابل‌ جذب) معمولاً برای بستن برش های جراحی یا زخم های داخل بدن استفاده می شوند. ممکن است برای بستن بعضی از زخم ها از ترکیبی از بخیه‌ های قابل ‌حل در داخل زخم و بخیه‌ های غیر قابل ‌حل یا منگنه جراحی در سطح زخم استفاده شود.

از آنجایی که این بخیه ها ممکن است نسبت به بخیه‌ های غیر قابل ‌حل، اسکار یا جای زخم بیشتری بر جای بگذارند، بیشتر در داخل بدن استفاده می شوند. بخیه ‌های قابل ‌حل به گونه ای طراحی شده اند که خود به خود در مدت زمان مشخصی جذب بدن شوند. به این منظور آن ها را از ترکیباتی می سازند که به راحتی جذب پوست شوند. مواد تشکیل دهنده بخیه همیشه استریل بوده و شامل موارد زیر هستند:

مواد پلیمری مصنوعی، مانند پلی دی اکسانون، اسید پلی گلیکولیک، پلی گلیکونات و اسید پلی لاکتیک

مواد طبیعی، مانند کلاژن، روده گوسفند، روده گاو و ابریشم (گرچه بخیه‌ های از جنس ابریشم معمولاً بخیه‌ های دائمی هستند)

بخیه های قابل جذب

چقدر طول می کشد تا بخیه ها حل شوند؟

عوامل مختلفی بر زمان لازم برای تجزیه و جذب شدن بخیه‌ های قابل ‌حل را تأثیر دارند. این عوامل شامل موارد زیر هستند:

نوع عمل جراحی یا نوع زخم

نوع بخیه‌ های مورد استفاده برای بستن برش یا زخم

جنس بخیه ها

اندازه بخیه مورد استفاده

این بازه زمانی می تواند از چند روز تا چند هفته یا حتی چند ماه متغیر باشد. برای مثال، کشیدن دندان عقل ممکن است نیاز به بخیه‌ های قابل‌ حل داشته باشد که طی چند هفته جذب می شوند.

چه زمانی از آن ها استفاده می شود؟

نوع بخیه‌ های مورد استفاده تا حدودی به این امر بستگی دارد که جراح یا پزشک شما کدامیک را ترجیح می دهد. بخیه ‌های قابل‌ حل بیشتر در مواردی که نیازی به مراقبت از زخم نیست استفاده می شوند. روش هایی که ممکن است از بخیه‌ های قابل‌ حل استفاده کنند شامل موارد زیر هستند:

جراحی دهان

بخیه‌ های قابل‌ حل پس از کشیدن دندان استفاده می شوند تا بافت لثه به محل اصلی خود برگردد. برای بخیه زدن لثه ها از یک سوزن بخیه خمیده استفاده می شود و تعداد بخیه ها نیز برای هر فرد متفاوت است.

عمل سزارین

بعد از عمل سزارین، برخی از پزشکان ترجیح می دهند از منگنه جراحی استفاده کنند، در حالی که برخی دیگر زخم جراحی را با بخیه ‌های قابل ‌حل می بندند. شما می توانید قبل از زایمان درباره جوانب مثبت و منفی هر یک از آن ها با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود که کدام برای شما مناسب تر است.

در یک مطالعه بالینی که در سه بیمارستان در ایالات متحده انجام شد، محققان دریافتند که احتمال بروز  عوارض جانبی در زنانی که زخم سزارین آن ها با بخیه ‌های قابل ‌حل بسته شده بود، نسبت به زنانی که زخمشان با منگه جراحی بسته شده بود ۵۷ درصد کاهش یافت.

بخیه های قابل جذب

جراحی تومور سرطان پستان

اگر مبتلا به سرطان پستان باشید، جراح تومور سرطانی، بافت اطراف آن و احتمالاً چندین غده لنفاوی را بر می دارد. اگر برای بستن زخم از بخیه ‌های قابل‌ حل استفاده شود، پزشک این بخیه ها را در ناحیه هایی قرار می دهد که جای زخم حاصل از آن به حداقل برسد.

جراحی تعویض زانو

در جراحی تعویض زانو ممکن است از بخیه‌ های قابل ‌حل، بخیه ‌های غیر قابل ‌حل و یا ترکیبی از هر دو استفاده شود. در برخی موارد، در زیر پوست از بخیه‌ های قابل ‌حل استفاده می شود تا جای زخم و اسکار کاهش پیدا کند.

معمولاً بخیه ‌های قابل‌ حلی که در جراحی های ارتوپدی مانند جراحی زانو مورد استفاده قرار می گیرند از جنس پلی دیواکسانون هستند. تقریباً شش ماه طول می کشد تا این بخیه ها به طور کامل حل شوند.

اگر نخ بخیه از زیر پوست بیرون زده باشد چه کار بکنیم؟

گاهی اوقات ممکن است نخ بخیه قابل‌ حل، قبل از اینکه کاملاً جذب بدن بشود، از زیر پوست بیرون بزند. در این مواقع، در صورتی که زخمتان باز نشده یا خونریزی ندارد یا علائم عفونت را نشان نمی دهد، اصلاً جای نگرانی نیست.

بخیه های قابل‌ حل برخلاف بخیه ‌های دائمی عوارض جانبی بسیار کمتری ایجاد کرده و کمتر به عفونت منجر می شوند.

کشیدن نخ بخیه در منزل و مراقبت های بعدی

اگر بخیه ‌های قابل ‌حل از زیر پوست بیرون زده باشند نباید بدون مشورت با پزشک خودتان آن ها را بکشید؛ بلکه باید صبر کنید تا آن ها خودشان کنده شوند، برای مثال در اثر فشار آب در حمام یا در اثر ساییدگی روی پارچه لباس. همانطور که در بالا ذکر شد، بدون گرفتن اجازه پزشک، نباید بخیه را بکشید. اما در صورت تائید پزشکتان حتماً از تجهیزات استریل مانند قیچی جراحی استفاده کرده و قبل از آن دستان خود را به طور کامل با آب گرم و صابون بشویید. همچنین، فراموش نکنید که ناحیه را با الکل طبی استریل کنید. سپس می توانید بر طبق مراحلی که پزشک تان برای شما توضیح داده است بخیه ها را بکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست