راهنمای خرید ونتیلاتور خانگی

دستگاه ونتیلاتور که با نام های دیگری همچون ونتیلاتورهای مراقبت در منزل، ونتیلاتورهای مراقبت بلند مدت شناخته می شود باید فشار راه هوایی، نرخ تنفس و حجم دردقیقه را اندازه گیری کنند.کنترل موارد FiO2، PEEP / CPAP، حجم جاری، نرخ تنفس، حساسیت و محدودیت فشار باید امکان پذیر باشد
ملاحظات خرید ونتیلاتور خانگی
توصیه هایی برای حداقل الزامات عملکرد دستگاه های ونتیلاتور تحت حاد و مراقبت در منزل.
این الزامات به دو دسته تقسیم می شوند: ابتدایی و پیشرفته. تفاوت بین این دو دسته بر اساس محدوده عملکرد در مدهای کاری، کنترل ها، پارامترهای اندازه گیری و عملکرد آلارم می باشد.
دستگاه ها باید فشار راه هوایی، نرخ تنفس و حجم دردقیقه را اندازه گیری کنند. کنترل موارد FiO2، PEEP / CPAP، حجم جاری، نرخ تنفس، حساسیت و محدودیت فشار باید امکان پذیر باشد. دستگاه ها باید ونتیلاسیون در حالت های کمکی / کنترلی ، SIMV و CPAP را ارائه دهند. علاوه بر این، دستگاه های پیشرفته باید تنفس های فشاری A / C، تنفس فشاری SIMV، حمایت فشاری SIMV، ، حمایت فشاری CPAP و ونتیلاسیون غیر تهاجمی را نیز ارائه دهد. آنها همچنین باید زمان دم و زمان بازدم (نسبت I: E) را اندازه گیری کرده و نمایش دهند.
دستگاه های ساده و پیشرفته باید هر دو آلارم بصری و شنیداری را برای فشار پایین، حجم در دقیقه کم ، فشار پیک دم (بالا و پایین)، آپنه، شارژر باتری پایین و قطع برق داشته باشند. ونتیلاتورهای پیشرفته همچنین باید در صورت فقدان منبع گاز نیز هشدار دهند. تمام هشدارها باید مشخص و به راحتی شناسایی شوند. همچنین، اگر زنگ هشدار قابل تنظیم باشد، نباید امکان کاهش میزان صدا در حدی که هشدار شنیده نشود وجود داشته باشد. ویژگی بی صدا کردن آلارم در صورت برطرف نشدن مشکل، باید مجددا به صورت اتوماتیک فعال شود . اگر آلارمی بی صدا شود، یک صفحه نمایش بصری باید به وضوح نشان دهد که کدام آلارم غیرفعال است.
تمام کنترل ها (یعنی سوئیچ ها، دکمه ها) باید به وضوح قابل شناسایی باشند و عملکرد آنها کاملا گویا باشد. طراحی باید مانع از تفسیر غلط نمایش ها و اشتباه در تنظیمات کنترلی شود.
کنترل ها باید در برابر تغییرات تصادفی تنظیمات ایمن باشند (برای مثال، هنگام تمیز کردن پنل) و امکان نفوذ مایع در آنها وجود نداشته باشد. ایمنی بیمار و اپراتور و عملکرد سیستم نباید به دلیل نشت مایع آسیب ببیند.
توصیه می شود که ونتیلاتورهای تحت حاد و خانگی دارای یک باتری قابل شارژ داخلی با ظرفیت کارکرد حداقل یک ساعت با حجم جاری و نرخ تنفس بالا باشند.

ملاحظات دیگر خرید ونتیلاتور خانگی

بسته به حالت درمان، سهولت انتقال و حمل ونتیلاتور نکته مهمی می باشد. اگر قابلیت حمل مهم باشد، ونیلاتور باید کوچک و سبک باشد، در برابر چرخش و سقوط مقاوم بوده و در جهات مختلف قابل نصب باشد. این امر خصوصا هنگام نصب دستگاه در پشت یک ویلچر اهمیت دارد زیرا ممکن است برای دسترسی به کنترل ها یا محدودیت فضایی در خانه یا محل کار نیاز به قرار دادن ونتیلاتور در جهت های مختلف باشد. سینی های ویلچر متعددی توسط تولید کنندگان ویلچر طراحی شده اند که می توانند به طور سفارشی نیز ساخته شوند. برای جلوگیری از تمام شدن شارژ باتری ها در حالی که بیمار در حال مسافرت طولانی با ماشین است، تولید کنندگان باید کابلی برای کارکرد ونتیلاتور با جک فندکی ماشین یا جک برق دیگر داشته باشد.
کاربران باید به دنبال ونتیلاتورهایی باشند که کار با آنها راحت است که این موضوع در موارد اورژانس بسیار مهم است. کنترل های اولیه باید در یک سمت قرار بگیرند، و برچسب ها و صفحه نمایش ها باید به وضوح قابل مشاهده باشند حتی در نور کم و از زوایای مختلف. کنترل ها باید از تغییر تنظیمات تصادفی محافظت شوند، این موضوع در خانه هادی دارای کودک بسیار مهم است. در برخی مدل ها، کنترل ها در پشت یک درب قرار دارند؛ در سایر موارد، کنترل ها قفل هستند مگر اینکه سوئیچ ممبرانی “باز کردن قفل” فشرده شود؛ مدل های دیگر پوشش پلاستیکی  شفافی دارند که می توان آن را بر روی پنل کنترل قرار داد. برای ونتیلاتورهایی که مدهای  اضافی مانند SIMV را ارائه می دهند، بهتر است نشانگرهای بصری برای نشان دادن تلاشهای تنفسی  بیمار و نوع تنفس دریافتی بیمار (خودبخودی یا مکانیکی) وجود داشته باشد. آلارم های آپنه می توانند توقف تنفس های خودبخودی یا تنفس های تحویلی به بیمار را اخطار دهد.
آلارم ها امکان ارزیابی سریع و اصلاح وضعیت هشدار را فراهم میکنند. اولویت آلارم باید با صداهای متفاوت و نشانگرهای دیداری مشخص شود. امکان غیر فعال کردن نشانگرهای دیداری نباید امکان پذیر باشد. آلارم های صوتی، نشانگرهای تصویری باید هنگامی که دستگاه از برق اصلی بر روی باطری  یا از باطری خارجی به باطری داخلی سوییچ میکند ، فعال شوند. دستگاه همچنین باید دارای آلارم شارژ پایین باتری داخلی باشد .
سیم برقی که برای شارژ کردن باتری ونتیلاتور یا کار با برق اصلی در زمان تخلیه باتری استفاده می شود ، باید به ونتیلاتور متصل باشد، اما در صورت نیاز به تعویض به راحتی قابل جدا شدن باشد (یک اتصال نیمه دائمی مطلوب است).
مانیتورهای تکمیلی می توانند برای اندازه گیری فشار راه هوایی  استفاده شوند که به ندرت در مراقبت های خانگی مورد استفاده قرار می گیرند چرا که هزینه های آنها همیشه قابل بازپرداخت نمی باشد.
مانیتورهای مکمل مطلوب شامل آنالایزهای O2 و پالس اکسیمتری می باشند.
ونتیلاتورها باید بتوانند در شرایط محیطی نامطلوب مختلف کار کنند. همچنین نباید تحت تاثیر تداخل الکترومغناطیسی و تخلیه الکترواستاتیک قرار گیرند. استفاده از محافظ های قدرت، توصیه می شود، مخصوصا اگر دستگاه ونتیلاتور در منطقه ای استفاده می شود که مشکلات قدرت یا رعد و برق های زیادی را تجربه می کنند. تعمیر و نگهداری توسط تکنسین ماهر باید آسان باشد و دفترچه راهنمای اپراتور باید اطلاعات کافی را برای پزشکان، کاربران و پرسنل درمانی ارائه کند.
در حالی که اکسسوری هایی  مانند آلارم از راه دور و مخازن ذخیره  O2 با دستگاه ونتیلاتور خریداری می شوند، مدارهای تنفسی قابل استفاده مجدد(دائمی) نیز می توانند به طور جداگانه خریداری شوند. مدارها و لوازم جانبی که به طور جداگانه خریداری شده اند باید نیازهای بیمار خاص را برآورده کنند و با دستگاه ونتیلاتور سازگار باشند.

نام های دیگر دستگاه ونتیلاتور :

ونتیلاتورهای مراقبت در منزل، ونتیلاتورهای مراقبت بلند مدت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست